Badanie ostrości widzenia
Badanie ostroÅ›ci wzroku do dali sÅ‚uży ocenie zdolnoÅ›ci rozdzielczej siatkówki, czyli postrzegania dwóch punktów poÅ‚ożonych w bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci jako punktów oddzielnych. W ujÄ™ciu anatomicznym warunkiem tego jest pobudzenie w siatkówce dwóch elementów Å›wiatÅ‚oczuÅ‚ych (czopków), miÄ™dzy którymi znajduje siÄ™ jeden niepobudzony czopek.
Åšrednica jednego czopka wynosi 0,0046 mm. JeÅ›li przeprowadzimy dwie linie, które Å‚Ä…czÄ… każdy z dwóch pobudzonych czopków z tzw. punktem wÄ™zÅ‚owym bÄ™dÄ…cym Å›rodkiem ukÅ‚adu optycznego oka (zob. UkÅ‚ad optyczny oka i zaburzenia akomodacji), wówczas powstanie kÄ…t o wielkoÅ›ci 1 minuty kÄ…towej. Wartość ta staÅ‚a siÄ™ podstawÄ… zasady pozwalajÄ…cej zmierzyć ostrość wzroku i jest zarazem miarÄ… ostroÅ›ci wzroku.
Badanie ostroÅ›ci wzroku przeprowadza siÄ™ najczęściej na tzw. tablicach Snellena (ryc. 1). Znajduje siÄ™ na nich wiele znaków o różnej wielkoÅ›ci nazywanych optotypami (np. cyfry, litery lub, dla dzieci i osób nieumiejÄ…cych czytać, rysunki). Optotypy uÅ‚ożone sÄ… w rzÄ™dach. Ich wielkość zmniejsza siÄ™ w każdym kolejnym rzÄ™dzie. Przy każdym podana jest też odlegÅ‚ość, z jakiej elementy optotypów w tym rzÄ™dzie widoczne sÄ… pod kÄ…tem 1 minuty. Optotypy majÄ… w caÅ‚oÅ›ci wielkość 5 minut kÄ…towych, a elementy odróżniajÄ…ce je od siebie majÄ… wartość 1 minuty kÄ…towej, np. cyfry 1 i 7 lub 5 i 6 różniÄ… siÄ™ tylko pojedynczymi niewielkimi elementami w typografii, podobnie litery U i V, czy I oraz L. Taka wielkość optotypów uÅ‚atwia ich rozróżnianie i komunikacjÄ™ z pacjentem.
Ostrość wzroku zapisuje siÄ™ w postaci uÅ‚amka. W liczniku wpisuje siÄ™ odlegÅ‚ość, z jakiej badany odczytuje optotypy (w Polsce jest to 5 m). W mianowniku wpisuje siÄ™ wartość widniejÄ…cÄ… przy ostatnim prawidÅ‚owo rozpoznanym przez pacjenta rzÄ™dzie optotypów (tj. odlegÅ‚ość, z jakiej elementy optotypów widziane sÄ… pod kÄ…tem 1 minuty, albo – inaczej – odlegÅ‚ość, z jakiej badany powinien je rozpoznać, jeÅ›li ma peÅ‚nÄ… ostrość wzroku). JeÅ›li pacjent prawidÅ‚owo rozpoznaje optotypy z ostatniego, najniższego rzÄ™du, to jego ostrość wzroku wynosi 5/5 lub w zapisie dziesiÄ™tnym 1,0. JeÅ›li rozpoznaje tylko optotyp w pierwszym, najwyższym rzÄ™dzie na tablicy, to jego ostrość wzroku wynosi 5/50, a w zapisie dziesiÄ™tnym 0,1. W przypadku maÅ‚ej ostroÅ›ci wzroku, kiedy pacjent nie jest w stanie rozpoznać nawet najwyżej poÅ‚ożonych optotypów, należy, metr po metrze, przesuwać albo pacjenta w stronÄ™ tablicy, albo tablicÄ™ w stronÄ™ badanego. JeÅ›li na przykÅ‚ad pacjent zaczyna prawidÅ‚owo rozpoznawać najwiÄ™ksze optotypy z odlegÅ‚oÅ›ci 2 m, to jego ostrość wzroku wynosi 2/50, a w zapisie dziesiÄ™tnym 0,04. Można też pokazywać pacjentowi dÅ‚oÅ„ i prosić o podanie liczby pokazywanych placów (zapisuje siÄ™ to skrótem lp z x cm – liczenie palców z x cm). JeÅ›li pacjent nie potrafi policzyć palców, to bada siÄ™ postrzeganie ruchów rÄ™ki (skrót rrpo – ruchy rÄ™ki przed okiem). JeÅ›li badany ma jeszcze gorszÄ… ostrość wzroku, to za pomocÄ… silnej latarki należy zbadać poczucie Å›wiatÅ‚a (skrót – pÅ›). W koÅ„cu może siÄ™ zdarzyć, że w badanym oku nie ma nawet poczucia Å›wiatÅ‚a, co zapisuje siÄ™ skrótem bpÅ› (oznacza to caÅ‚kowitÄ… Å›lepotÄ™).
IstniejÄ… również inne, alternatywne testy (np. test LogMAR, test z literÄ… E, pierÅ›cienie Landholta, test Sheridana Gardinera), ale nie sÄ… one w Polsce powszechnie stosowane.
Testy, w których pokazywane sÄ… pojedyncze optotypy (np. test Sheridana Gardinera), sÄ… bardziej przydatne przy badaniu pacjentów z niedowidzeniem, u których obserwuje siÄ™ zjawisko natÅ‚oku (ang. crowding). Jest to fenomen, który polega na nakÅ‚adaniu siÄ™ poÅ‚ożonych blisko siebie obiektów. Pacjenci z niedowidzeniem widzÄ… lepiej, jeÅ›li pokazuje im siÄ™ testy z pojedynczymi optotypami, a nie testy z wieloma optotypami w rzÄ™dzie, jak na tablicach Snellena. Wyniki uzyskiwane w badaniach z zastosowaniem różnych tablic sÄ… zbliżone, ale nie sÄ… równoważne.
​
Jak się przygotować do badania?
​
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, choć jak każdy test psychofizyczny zależy od stanu psychicznego pacjenta, dlatego dobrze jest, aby pacjent byÅ‚ wypoczÄ™ty i odpowiednio skupiony w trakcie badania. Warto zabrać ze sobÄ… wszystkie wyniki wczeÅ›niejszych badaÅ„, poprzednie recepty okularowe, karty informacyjne z pobytów w szpitalu itp.
​
Wskazania do badania ostrości wzroku
​
Badanie ostrości wzroku jest podstawowym badaniem i wykonuje się je w trakcie niemal każdej wizyty okulistycznej.
​
Możliwe powikłania po badaniu ostrości wzroku
​
Badanie nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi.
​
Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?
​
Samo badanie ostrości wzroku nie niesie dla pacjenta żadnego zagrożenia.